سـَرخـُـــوش آن عیـــدی ڪہ آن بانے نـــور

از کنـــار کعبہ بنمایـَـد ظهــــــــــور :)

 

اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَةٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا.

 

دعای فرج⇦ عهد با زلف تو بستیم خدا می‌داند.[۲۹]

 

+ امام حسین(علیه‌السلام): هرگاه دو نفر قهر باشند، آن‌که برای آشتی پیشقدم شود، زودتر از دیگری وارد بهشت خواهد شد.

+ فکر کنم تبریکِ سال نو میتونه بهانه‌ی مناسبی برای آشتی باشه. :)

+ امام باقر(علیه‌السلام): خداوند، آن‌که را در میان جمع شوخی می کند، دوست دارد؛ به‌شرطی که ناسزا نگوید.

 

●دعای تحویل سال به چه حقیقت مهمی اشاره می‌کند؟

دعای تحویل سال ، دعایی‌ست دارای مضمون بسیار عالی و به حقیقتی اشاره می‌کند که هر کسی راز این حقیقت را، عمیقا درک کند، گویی اختیار تمام عالم و عالم وجود خودش را در دست گرفته، ما در آغاز این دعا، خداوند را به این نام صدا می‌زنیم «یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ‏؛ای کسی که قلب ها را منقلب می‌کنی.» امام صادق(علیه‌السلام) می‌فرماید:«تکان دادن یک کوه آسانتر است از جا به جایی دل ها ؛ إِزَالَةُ الْجِبَالِ أَهْوَنُ مِنْ إِزَالَةِ قَلْبٍ عَنْ مَوْضِعِهِ.»(تحف العقول، ص۳۵۸). قلب انسان به این سادگی جا به جا نمی‌شود. این قلب اختیارش دست خداست.

دل، منطقه اصلی قدرت الهی است و اقتدار خدا اصلش،در دل، نشان داده می‌شود. در کرات ، ستارگان و آسمان‌ها ، در دریاها و امواج سهمگین آن، در زلزله و زمین‌لرزه‌ها و آتشفشان‌های بسیار مهیب، می‌توان قدرت خدا را دید، ولی بالاتر از همه‌ی این‌ها، می‌توان قدرت خدا را در تکان دادن دل‌ها دید. آن کاری که جز پروردگار عالم، کسی نمی‌تواند آن را انجام دهد، «تغییر حال» و «تغییر دل» است. اگر خواستید دل کسی را به دست آورید، اگرکسی با شما بددل شده و می‌خواهید به محبت تبدیل شود، درِ خانه‌ی خدا بروید. دل‌ها دست خداست.

به این سادگی، کسی نمی‌تواند بر دل دیگران تسلط پیدا کند و از این بالاتر این است که کسی نمی‌تواند بر دل خودش به این سادگی تسلط پیدا کند. همه‌ی ما دوست داریم عالی‌ترین محبت را به اهل‌بیت داشته باشیم. اندکی از محبت اهل بیت چقدر به انسان لذت و نشاط می‌دهد؟ حالا می‌توانید این محبت را افزایش دهید؟ امتحان کنیم، می‌توانیم قلب خودمان را متحول کنیم؟!

اگر دیدید از یک کار یا از روش زندگی بی‌حوصله شدید و دل‌زدگی برایتان دارد، برای حل ریشه‌ای مشکل‌تان رو به خدا کنید و بگویید: «خدایا کاری کن به این کار دل بدهم.» مثلا دل مرا علاقه‌مند به درس خواندن قرار بده که برای درس خواندن زجر نکشم.

می‌گوید: «عبادت را دوست ندارم؛ حوصله ام نمی‌آید». خب برو در خانه‌ی خدا بگو: «خدایا مرا عاشق عبادت قرار بده». بعضی‌ها اینقدری که از این و آن سوال می کنند که من چگونه علاقه‌مند نماز شوم، آنقدر نمی‌روند در خانه خدا بگویند: «خدایا می‌شه مرا عاشق نماز اول وقت قرار بدهی؟»

#استاد پناهیان

×ببخشید که طولانی شد، (هرچند ادامه هم داشت!) واسه من مفید بود. :)

 

+بدعادت شدم! :) رئوف(علی فانی):